logo_up

Dünya Sedef Hastaları Günü

Dünya Sedef Hastaları Günü her yıl sedef ve/veya psöriyatik artrit hastalarına ayrılan bir gündür.  Hastalar tarafından ve hastalar için düşünülen Dünya Sedef Hastaları Günü, dünyanın dört bir yanında sedef/psöriyatik artrit hastası olan 125 milyondan fazla kişinin sesini uluslararası alanda duyuran, gerçek anlamıyla global bir oluşumdur.1

Dünya genelindeki hasta derneklerinin oluşturduğu global bir konsorsiyum tarafından düzenlenen Dünya Sedef Hastaları Günü’nün amacı  ‘’sedef hastalığı farkındalığını arttırmaktır’’ diyebiliriz1

 

Dünya Sedef Hastaları Günü’nün Amaçları

 

  • -Farkındalık oluşturmak
  • -Tedaviye erişimi arttırmak
  • -Bilgiyi arttırmak
  • -Sedef hastalığı toplumunda birlik oluşturmak

 

Dünya Sedef Hastaları Günü Ne Zaman Başladı ?

 

2004’de dünya genelindeki sedef hastaları derneklerinin üyeleri ve üye olmayanlar sedef ve psöriyatik artrit konusunda farkındalık yaratmak üzere 29 Ekim’i Dünya Sedef Hastaları Günü olarak ilan ettiler.

 

Dünya Sedef Hastaları Günü’nü Kim Yönetiyor?

 

Organizasyon, dünyanın dört bir yanındaki sedef hastalığı örgütlerinin üye olduğu Uluslararası Sedef hastalığı Dernekleri Federasyonu (IFPA) tarafından sunulmaktadır. IFPA üyeleri düzenli olarak toplanıp dünya sedef hastalığı toplumunu etkileyen önemli konuları tartışmakta ve işbirliği yapmaktadır.

 

Referanslar

  1. 1- International Federation of Psoriasis Associations: World Psoriasis Day: http://www.worldpsoriasisday.com/web/page.aspx?refid=10 (erişim tarihi 29.06.2015)